logo

Vergili’den Farklı Gazete’ye Özel Açıklama

“Odaklanmışlar biz muhalefet edelim ve meclisteki sayısal çoğunluğumuzla da bir ağırlık koyalım. Ya bırakın bu işleri. Rafet Vergili’ye sen böyle bir ağırlık koyamazsın. Bir ağırlık koymaya kalkarsan da altından kalkamazsın.”

“Şunu da şöyle bilsinler bu görev bittikten sonra da Karabük Belediyesi’ni kesinlikle bunlara teslim etmeyeceğim. Hepinizde şahit olacaksınız.”

Meclis konuşmalarını sansürsüz ve montajsız bir şekilde Karabük halkıyla paylaşılmasını istiyoruz. Bu ahlak dışı bir konuşma bu. Osman Köşker Bey dilekçe ile de istedi. Ben de onlara cevap verdim. Kamera görüntülerinin tarafınıza verilmesi halinde sansür ve montaj yapılarak yanlış mana ve yorumlar ihtimaline karşılık tarafınıza verilmeyeceğini ancak resmi bir inceleme kapsamında devlet görevlileri istediğinde bir kopyasının verileceğini tarafınıza bildiririm. Aldın mı cevabını ? “

Karabük Belediyesi har vurup harman savrulmuş. Dünyaca borçla aldığımız Belediyenin bu duruma gelmesine tahammül edemiyorlar.”

Bundan sonra onların meclis toplantılarıyla da işim yok. Bir daha onların meclis toplantısına da gitmeyeceğim. “

Neymiş gündem dışı gelmiş. Kardeşim gündem dışı gelen maddeyi sen okuyunca anlamıyor musun ? Türkçe yazmıyor mu orada? Fransızca mı yazıyor ? “

Aynı zamanda encümenlere de katılmayacağım. İdare etsinler encümenleri bura da bir sahtekarlık bir dalavera mı yapılıyor ? “

İktidar partisi Karabük’e yapacağı devlet yatırımlarıyla ilgili her şey de Karabük Belediyesi’ne muhtaç. Karabük Belediyesi olmadan hiç bir devlet yatırımı yapılamaz.”

“Bu arkadaşların Karabük’e bir tek çöp faydası olmaz kardeşim bana muhalefet etmekten başka ? Ama benim hiç bir bahanem yok. Seçimler de ne söz verdiysem hepsini tek tek yapacağım. “

Ak Partili arkadaşların hiç birisinin meclis deneyimi yok. Şimdi komisyonlar da – encümen de tam yeterli hale gelmiş, bir an da bakıyorsunuz bütün yapı değiştirilmiş. Neden değiştirilir bu yapı siyasi rant… “

Ama biz istediğimizi yaparız, istediğimizi geçiririz, geçirin kardeşim. Gidin kiminle muhatap oluyorsanız olun. Karabük meclisi mi idare ediyor, burayı ben idare ediyorum. Meclisin alacağı kararlara güvenmiş olsam benim burada ne işim var ?”

2 tarafta bana karşı şartlanmış. Rafet Vergili’nin dediğini yaptırmayacaklar. Karabüklü 3 dönemdir Rafet Vergili’nin dediğini yaptırmış, siz kimsinin ya !”

Zaten dürüstlüğü bize öğretmenlerine imkan yok. Karabük için Allah onlara fırsat vermesin bu kadarını söylüyorum.”

Bunlar bu zihniyetle Karabük’te hiç bir zaman seçim kazanamazlar. Bunlar Cumhur ittifakı – Millet ittifakı falan düşünen, ayıran arkadaşlar değil. 2023 senesinde Tayyip Bey’in seçimi var . Biz de seçime beraber giriyoruz. Sen kime muhalefet ediyorsun.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Karabük Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısında gündem dışı gelen konuyla ilgili Ak Partili Belediye Meclis Üyelerinin tavrına yönelik eleştirileri sürüyor. Karabük FARKLI Gazete Sahibi Okan Küçük’e özel açıklamalar da bulunan Vergili; sert söylemler de bulundu.

Bunlar şöyle şartlanmış gelmişler. Rafet Vergili’nin dediği hep oluyor mecliste, diretiyor diye. Benim hiç bir zaman böyle bir iddiam olmadı mecliste.

Belediye’de bir konu gelir kabul edilir, kabul edilmez bunlar ayrı konular ama her şey bir mantık çerçevesinde olması lazım, diyen Vergili : ” Eleştirilerin yerinde olması lazım. Biz eski meclislerimiz de sayısal çoğunluk biz de olduğu halde bazı konular da ikazlar yapıldığı zaman biz onları değerlendirmişizdir. Tekrardan ama komisyona havale etmişizdir , meclis de tartışmışızdır. Ve oy birliğiyle kabul etmişizdir. Bizim dediğimiz olacak diye hiç bir şey söylememişizdir. Bizim dışımızda 2 parti daha var. Bunlar şöyle şartlanmış gelmişler. Rafet Vergili’nin dediği hep oluyor mecliste, diretiyor diye. Benim hiç bir zaman böyle bir iddiam olmadı mecliste. Eski Ak Partili meclis üyelerinden öğrenebilirsiniz mantıklı bir eleştiri geldiği zaman kaç tane konuyu geriye göndermişimdir. Onları fikri doğrultusunda tekrardan kararlar çıkmıştır haklı olduklarında. Ama bu arkadaşların şartlı olarak meclise gelmeleri yeter ki bi muhalefet edelim şekline dönüşüyor. Bizim kadar da demokratik kimse çalışmadı.” dedi.

Bu benim 3. dönemim ben bu döneme kadar bu kadar mantıksız kararlar alan bir meclis görmedim.

Şimdi arkadaşlar meclis nasıl çalışır diye ne bir bilgi paylaşmışlar ne de öğrenmişler., diyen Vergili; ” Her şey son dakikaya kadar meclise gelebilir. Gündem harici olunca bunun gündeme alınmasını oylarsın. Sonra gündeme alınca tartışırsın. Ben meclisin çalışma yapısını geldiğimden beri aynı şekilde devam ettirdim . Meclisteki çalışma yapısını değiştirmedim. Bu arkadaşlar sürekli olarak meclisteki çalışma yapısından rahatsız niye onun da sebebi belli değil . Gündem dışı geliyor da bu bize dayatma. Neresi dayatma ? Hayır dersin oylama da geçer gidersin. Bu benim 3. dönemim ben bu döneme kadar bu kadar mantıksız kararlar alan bir meclis görmedim. İnsan üzülüyor. Muhalefet şerhi olan bütün kararların bir gerekçesi yok doğru dürüst. Olayın bir mantığı yok. Örneğin bir yeri satıp başka bir işi yapacaksın. Hayır burayı satamazsın ne demek ? O zaman öbür işi de yapamazsın demek. Sen, bunu satma şu finansmanı kullan diyebilirsin. Tecrüben , bilgin varsa çözüm üretirsin. Bunlar hayır diyor o kadar. Ben örneğin TOKİ’den 100 tane daire alacağım finansmanım var. 1 tane arkadaş çıkıyor Hayır ben bunu kabul etmiyorum, diyor. Ben de tamam diyorum bütün teklifimi geri çekiyorum. Çünkü sen buraya Karabükün menfaatleriyle ilgili gelmemişsin, şartlı gelmişsin. Arkadaşlar o kadar şartlanmış ki, ‘Rafet Vergili despot, Vergili istediğini yapar’ iş üstünde her dediğimi yaparım tabi. ” ,fadelerini kullandı.

Bizim niyetimizi de biliyor. Onun anlattığı adam olmadığımı da biliyor.

Ak Parti Meclis Üyelerinin yayınladıkları açıklamaya yönelik değerlendirmeler yapan Vergili ; “Şimdi bir arkadaş benimle 1 yıl encümende çalıştı. Hiç bir uyumsuzluk yaşamadık. Benim dediğim olacak diye bir tek ısrarım olmuş mu ? Şimdi bunu en iyi bilen Osman Köşker Bey. Ama şimdi çıkıyor yazısında her şeyi söylüyor. Bizim niyetimizi de biliyor. Onun anlattığı adam olmadığımı da biliyor. Kendilerini böyle yaparak muhalefet yaptıklarını sanıyorlar aynı şekilde CHP- İYİ Partililerin yaptıkları muhalefet değil. Evet – Hayır demeyi demokrasi sanıyorlar. Bana göre öyle değil. Eğer bütün konuların üzerinde uzun uzun tartıştıktan sonra herkes mutabakat halinde olursa demokrasi budur. Karabük’ün hayrına olan da budur. Meclisteki sayısal çoğunluğumuzla ağırlık koyalım diye düşünüyorlar bırakın bunu sen Rafet Vergili’ye ağırlık koyamazsın. Eğer böyle bir ağırlık koymaya kalkarsan altından kalkamazsın.” dedi.

Kamera kayıtlarının sansürsüz ve montajsız bir şekilde Karabük halkıyla paylaşılmasını istiyoruz, diyor.Bu ahlak dışı bir konuşma bu. Sansür ve montaj uygulayabiliriz demek bu yani. Biz de şerefsiziz yani, biz de adiyiz yani.Bu , bu demek…

Osman Köşker Bey’in yazdıklarının hepsi bir facia da şimdi şu da ayrı facia, diyen Vergili; ” Bakın söyle diyor. Meclis toplantılarının kamera kayıtlarının sansürsüz ve montajsız bir şekilde Karabük halkıyla paylaşılmasını istiyoruz, diyor. Şimdi bu ne demek ? Bu ahlak dışı bir konuşma bu. Şimdi biz Karabük halkıyla bunu paylaşacaksak sansür ve montaj uygulayabiliriz demek bu yani. Biz de şerefsiziz yani, biz de adiyiz yani.Bu , bu demek… Bu yazıdan sonra dilekçe göndererek görüntüleri istedi benden. Bu ayıp ve bu güvensizliktir. Ben orada ne söylersem söyleyeyim, çoğunu hatırlamıyorum da ne söylediysem de arkasındayım, hiç problem değil. Geri de çekilecek değilim. Ben de cevap verdim onu da söyleyeyim. Vermiş olduğunuz dilekçe de meclis toplantısının kamera kayıtlarını cd olarak istiyorsunuz , kamera kayıtlarını cd olarak tarafınıza verilmesi halinde sansür ve montaj yapılarak yanlış mana ve yorumlar çıkabileceği ihtimaline karşı tarafınıza verilmeyeceği ancak resmi inceleme durumunda kayıtların 1 kopyasının devlet görevlilerine verileceğini tarafınıza bildiririm. Aldın mı cevabını şimdi ? Buna ancak bu cevap verilir…” dedi.

“Şuan da Karabük Belediyesi Türkiye’nin En Zengin Belediyesi. Holding gibi Bir Belediye Burası…Buna tahammül edemiyorlar.”

Programımızı anlattığımız halde tatmin olmuyorlar , diyen Vergili; ” Sayısal çoğunluğuna güveniyor. Ben orada karar çıkmasın diye oylattım ama diğer partiden destek verdiler 1 oyla çıkmış oldu. Şu anda Karabük Belediyesi Türkiye’nin en zengin belediyesi. İller Bankasından bu ay kesintisi % 4,5 olan bir belediye burası. Holding gibi bir belediye. Gelsin, herkese hesabımı açayım baksın. Şimdi eskiden Karabük Belediyesi har vurup harman savrulmuş, kaynakları tüketilmiş… Dünya kadar borçla aldığımız belediyenin bu hale gelmesine tahammül edemiyorlar. Bunlar bu zihniyetleriyle Karabük’te seçim falan kazanamazlar.Bunlar Cumhur ittifakı – Millet ittifakı falan düşünen, ayıran arkadaşlar değil. 2023 senesinde Tayyip Bey’in seçimi var . Biz de seçime beraber giriyoruz. Sen kime muhalefet ediyorsun. ” diye vurguladı.

“Kardeşim gündem dışı gelen maddeyi sen okuyunca anlamıyor musun ? Türkçe yazmıyor mu orada? İngilizce veya Fransızca mı yazıyor ?”

Sen kimi sindirmeye çalışıyorsun, ne yapmaya çalışıyorsun, belli değil, diyen Vergili; ” Safranbolu tarafı yapım işi konusunda evvela hep beraber karar verelim ya bu işin yapılıp yapılmayacağı konusunda. Siz bana sordunuz mu bunu yapabilir misin, belediyenin buna parası var mı, finansmanı var mı, bunlarla ilgili hiç bir şey sorma Safranbolu’da 14 kişiyi CHP’li Belediye işten çıkarmış. Necdet Bey’de( Necdet Aksoy Ak Parti Eski “Safranbolu Belediye Başkanı”) 2009’da ilk seçildiği zaman Ak Parti’den devraldı 60 kişiyi çıkarttı. Beni ilgilendirmez ki. Yanlış yapan belediye başkanı seçimi kendisi kaybeder. Bundan sonra onların meclis toplantılarıyla da işim yok, gitmem. Bütün meclis toplantılarına katılmış biriyim.Bir daha onların meclis toplantısına da gitmeyeceğim. Neymiş gündem dışı gelmiş. Kardeşim gündem dışı gelen maddeyi sen okuyunca anlamıyor musun ? Türkçe yazmıyor mu orada? İngilizce veya Fransızca mı yazıyor ? El altından mı sokuyoruz bunu yani. Okursun şurası şöyle olsun dersin düzeltilir ondan sonra oylarsın…3 parti de aynı. Bundan sonra katılmayacağım toplantılarına.Aynı zamanda encümenlere de katılmayacağım. İdare etsinler encümenleri bura da bir sahtekarlık bir dalavera mı yapılıyor ? ” dedi.

“Biz Karabük Belediyesi’ne işleri yaptırmayalım, bizim işimiz de bir şekilde yürür sanıyorlar. Ama yürümeyeceğini de bilmiyorlar.”

Şimdi şunu anlamıyorlar , iktidar partisi Karabük’te yapacağı devlet yatırımlarıyla ilgili her şey de Karabük Belediyesi’ne muhtaç, diyen Vergili; “Karabük Belediyesi olmadan hiç bir devlet yatırımı yapılmaz. Ben şu an DDY’deki bazı haklarımdan vazgeçiyorum. Oraya Millet bahçesi yapılsın diye. Bir muhalefet Belediye Başkanı iktidar partisine öyle bir şey yaptırmaz. En az %10 olarak seçmenin fikrini değiştirir bu. Ama yeter ki Karabük’e güzel bir şeyler yapılsın diye yapıyoruz bunu. Ama o arkadaşların böyle bir derdi yok. Biz Karabük Belediyesi’ne işleri yaptırmayalım, bizim işimiz de bir şekilde yürür sanıyorlar. Ama yürümeyeceğini de bilmiyorlar. Ama onlar sanıyor ki, biz muhalefet yaparak Rafet Vergili’yi sustururuz. Ya, siz ne susturacaksınız beni. Bundan sonra daha ağır cevaplarla karşılaşacaklar benden. Bu arkadaşların Karabük’e bir tek çöp faydası olmaz kardeşim bana muhalefet etmekten başka ? Ama benim hiç bir bahanem yok. Ben para bulamadım, ben pul bulamadım demem.Seçimler de ne söz verdiysem hepsini tek tek yapacağım. Şunu da şöyle bilsinler bu görev bittikten sonra da Karabük Belediyesi’ni kesinlikle bunlara teslim etmeyeceğim. Hepinizde şahit olacaksınız. Belediye MHP’den devam edecek. Halk ta bunların ne olduğunu görecek.” şeklinde konuştu.

“Seçimde ben bu havaalanına karşı olduğumu her yer de söylemişim seçimi de ben kazanmışım biraz saygılı olacaksın.”

Ak Partili arkadaşların hiç birisinin meclis deneyimi yok. Şimdi komisyonlar da – encümen de tam yeterli hale gelmiş, bir an da bakıyorsunuz bütün yapı değiştirilmiş. Neden değiştirilir bu yapı siyasi rant… İl teşkilatı kendisine göre Karabük Belediyesine yapılandırma yapıyor 1 sene sonra bir daha değişecek sonra 1 sene bir daha değişecek komisyonlar. Şimdi hiç kimse imarı öğrenmeden , bütçeyi öğrenmeden,işi öğrenmeden işte belediye de meclis üyesi yapmış olacak ? Böyle bir şeyin sırası mı olur ? Sen kalkıyorsun benim kabul etmediğim havalanını oyluyorsun. Sen çekimser kalırsın ben redderim biter. Seçimde ben bu havaalanına karşı olduğumu her yer de söylemişim seçimi de ben kazanmışım biraz saygılı olacaksın.Ama biz istediğimizi yaparız, istediğimizi geçiririz, geçirin kardeşim. Gidin kiminle muhatap oluyorsanız olun. Karabük meclisi mi idare ediyor, burayı ben idare ediyorum. Meclisin alacağı kararlara güvenmiş olsam benim burada ne işim var ? Benim hiç bir problemim yok. Onların meclis kararları beni ilgilendirmiyor. Bu arkadaşlarında biz karar alabilmek için ikna edeceğim diye bir derdim yok. Onlar zaten şartlanmış. 2 tarafta bana karşı şartlanmış. Rafet Vergili’nin dediğini yaptırmayacaklar. Karabüklü 3 dönemdir Rafet Vergili’nin dediğini yaptırmış, siz kimsinin ya ! “ ifadelerinded bulundu.

“Karabük için Allah onlara fırsat vermesin bu kadarını söylüyorum.”

Ben de bunları bahane etmeyeceğim, Karabüklülere ne söz verdim se, hepsini tek tek yapacağım, diyen Vergili; ” Olayı büyütmeye çalışıyorlar ben de hepsine cevaplarını vereceğim.Daha da ağırını vereceğim. Bir şehir de birlik olur, beraberlik olur. 15 gün sonra çevre bakanı gelecek buraya. Bunlarla mı yapacaksın bunları …Bu düşünceleriyle çözülmez bunlar. 2021 senesi Karabük’ün her yeri inşaat alanına dönecek. Alt geçitleri , üst geçitleri, bilim merkezi, her yer. Görev sürem bitene kadar bütün söz verdiklerim bitecek, herkeste bunu görecek.Zaten dürüstlüğü bize öğretmenlerine imkan yok. Karabük için Allah onlara fırsat vermesin bu kadarını söylüyorum, diyerek sözlerini noktaladı.

Karabük’ün ve Bölgenin tek uydu kanalı olan BRTV’de yayımlanan programın tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Belediyenin Ekim Ayı Meclis Toplantısı sonrası Karabük FARKLI Gazete Sahibi Okan Küçük’e özel açıklama da bulundu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ