logo

Yaratıcı Drama İle Mutlu Yarınlara

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Tarafından, Safranbolu Vilayetler Birliği Ortaokulu Müdürlüğü’nce 2019 yılında hazırlanan “20191-TR01-KA101-066491 numaralı Yaratıcı Drama ile Mutlu Yarınlar” projesi kabul edilmiştir. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ kapsamında desteklenen “Yaratıcı Drama ile Mutlu Yarınlar ” isimli proje kapsamında, çeşitli branşlarda okular da görev yapan öğretmenleri İspanya/Barcelona’da, Yaratıcı Drama eğitimi kursu alacaktır. Proje ile öğretmenler kazanmış oldukları edinimlerle verecekleri eğitimler özel eğitim ihtiyacı bulunan öğrencilerin eğitimlerinde yaratıcı drama metodu kullanımının yaygınlaştırılmasını dezavantajlı öğrencilerin başarısının artması sağlanmış olacaktır.

Proje hakkında açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş;

Yaratıcı drama; bir grubu oluşturan üyelerin yaşam deneyimlerinden yola çıkarak, bir amacın, düşüncenin; doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanarak, canlandırılması olduğunu, yaratıcı drama, dezavantajlı grupların dahil edilmesi için çok etkili bir araç olduğunu, yaratıcı drama ile bireyler arasındaki saygı ve empati duygusunun geliştiğini, ayrıca dezavantajlı grubun diğer grupla iletişimi ve bütünleşmesi, sosyal, fiziksel, duygusal ve dil becerilerinin geliştirilmesinin yaratıcı dramının temel amaçlarından biri olduğunu ifade etti.

Gümüş, “Bu bağlamda proje ile Öğretmenlerimiz yaratıcı drama etkinliklerini uygulayarak Avrupa’da farklı eğitim metodoloji ve kültürlerin farkında olacaklardır. Ayrıca öğretmenlerimiz farklı eğitim sistemleri hakkında bilgi edinecek ve pedagojik yaklaşımlar geliştirme ve fikir alışverişi yoluyla yenilikçi aktiviteler uygulama şansına sahip olacaklardır.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen tüm öğretmenlere ve idarecilere teşekkür etti.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Tarafından, Safranbolu Vilayetler Birliği Ortaokulu Müdürlüğü’nce 2019 yılında hazırlanan “2019-1-TR01-KA101-066491 numaralı Yaratıcı Drama ile Mutlu Yarınlar” projesi kabul edilmiştir.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ