logo

“Yayalar Kırmızı Çizgimiz” Uygulaması

İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçilen ve ışıksız yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik farkındalık çalışması olan Kırmızı Çizgi uygulaması kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de yaya geçitlerinde ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ sloganıyla şerit boyama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Karabük İl Jandarma Komutanı Albay Bahtiyar Yılmaz, Karabük İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, polis ve jandarma ekipleri ile öğrenciler katıldı.

Etkinlik kapsamında PTT Kavşağı, Güven Kavşağı ve okullar bölgesinde bulunan yaya geçidindeki beyaz renkli şeritlerin bazıları Vali Fuat Gürel, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, kurum müdürleri ve öğrenciler tarafından kırmızıya boyandı.

Çocuklara kırmızı düdük ve broşürler dağıtarak trafik kurallarına uyulmadığında ve yayalara yol verilmediğinde düdüklerini öttürmelerini söyleyen Vali Fuat Gürel etkinlik sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamalarında, “Bugün İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu önderliğinde bütün Türkiye’de aynı anda sahalardayız. Daha önceki dönemlerde de bu tür etkinlikleri yaptık, yayalarla alakalı bilinç oluşturmak adına şuanda sahalardayız. “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” diyoruz ve bu yüzden arkadaşlarımızla beraber yaya geçitlerine kırmızıçizgilerimizi çizdik. Özellikle çocuklarımızın kurallar uyulması konusundaki duyarlılıklarını şimdiden geliştirmek ve büyüklerine hatırlatmak adına böyle bir etkinlik içerisindeyiz.

2018 yılında Karayolları Trafik Kanuna bir madde eklendi. Bu maddede şöyle bir ifade var; “Sürücüler görevli kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, trafik işaretleri ile belirlenmemiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.” bu kanundan kaynaklı bir yaya önceliğimiz var. Geçmişteki deneyimlerimiz şunu gösterdi ki araçlarına binen sürücülerimiz yaya geçitlerinde ve kontrolsüz kavşaklarda yayalarımıza öncelik hakkı vermiyorlar. 2 senelik çalışmalarımız sonucunda nispeten kuralların yerine oturduğunu ve vatandaşlarımızın bilinçlendiğini söyleyebilirim. 2019 yılı içerisinde bir kısım kampanyalar düzenlendi. 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi. Bugün yine yaya geçitlerine kırmızıçizgi çizerek yayaların kırmızıçizgimiz olduğunu vatandaşlarımıza duyurmak adına arkadaşlarımızla beraber huzurlarınızdayız. Önümüzdeki süreçte bu bilinç oturursa yayalarla ilgili kaza oranlarımızda düşmüş olacak.

Geçmişteki 2 yıllık süreçte almış olduğumuz tedbirler kapsamında yayaların karıştığı kazalar %59,4 oranında azaldığını ve yaralanmalı kazalarında %61,07 oranında azaldığını memnuniyetle ifade edebilirim. Aslında bunun büyük bir başarı olduğunu ifade edebilirim. 2030 yılına kadar Strateji Belgesinde belirlenen %50 oranında can kayıplarında azalma bekliyoruz, 2050 yılına kadar trafikte yayaların karıştığı kazaların 0 noktasına kadar gelmesini arzu ediyoruz.

Bu süreçlerin sadece kamu görevlilerinin kampanyalar düzenlemesi ile sonuca ulaşması mümkün değil. Sivil toplum örgütlerimizin ve vatandaşlarımızın el birliği ile bu işin içine dahil olması ve bu hassasiyetin bütün vatandaşlarımızda oluşması gerekir. Herkesin bu kampanyalara destek vermesi ve özellikle çocuklarımızın geleceğinin daha sağlıklı bir ortama ulaştırılabilmesi için hep beraber emek sarf etmemiz gerekiyor. Ben bu etkinliği düzenleyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, daha güvenli bir trafik diliyorum.”diye konuştu

İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçilen ve ışıksız yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik farkındalık çalışması olan Kırmızı Çizgi uygulaması kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi Karabükde de yaya geçitlerinde ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ sloganıyla şerit boyama etkinliği düzenlendi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ