logo

Market ve Yolcu Otobüslerine Tedbir

Dünya da hızla yayılan ve ülkemizde de görülen, ölüme neden olan koronovirüs salgınına karşı alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi.

Karabük Valiliği tarafından market ve yolcu taşımacılığına ilişkin alınan tedbirler açıklandı.

Tedbir kapsamında tüm kent genelinde marketlerin saat 09:00 ile 21:00 arasında hizmet vereceği belirtildi. Öte yandan yolcu taşımacılığına da bazı sınırlamalar getirildi.

Karabük Valiliğinden yapılan açıklamada “Yaşanan salgının bir an önce engellenmesi için marketler, şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşıma araçları için ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.” Bu kapsamda tedbirler şu şekildedir.

“İl/ilçelerimizdeki tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb hariç) onda biri kadar olacaktır. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekmektedir.”

“İl/ilçelerimizdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecekler, araç içindeki yolcuların oturma şekli mümkün olduğunca yan yana olanlarda bir koltuk boş, arka sıradakiler öndekinin çaprazı ve aynı sırada olanlarda bir koridor, diğeri cam kenarı gibi yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacaktır.”

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ