Hoşgeldiniz  

Yenice Ormanlarının Sonbahar Güzelliği

Okan Küçük | 11 Kasım 2018 | Genel A- A+

                 Türkiye’nin en büyük blok ormanlarını içinde barındıran ve Avrupa’nın 100 sıcak noktasından biri olan Yenice ormanları sonbaharın gelişiyle yaprakları sararan ağaçlarla ayrı bir güzelliğe büründü. 
           Yenice ormanlarında sonbaharın gelmesiyle birlikte ortaya çıkan renk cümbüşü görenleri cezbediyor. İlkbahar ve yaz boyunca dağların üzerini kaplayan yeşil örtü, sonbaharın gelmesiyle yerini sarının ve kırmızının tonlarına bıraktı. 
       

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BLOK ORMANLARINI İÇİNDE BARINDIRAN VE AVRUPA’NIN 100 SICAK NOKTASINDAN BİRİ OLAN YENİCE ORMANLARI SONBAHARIN GELİŞİYLE YAPRAKLARI SARARAN AĞAÇLARLA AYRI BİR GÜZELLİĞE BÜRÜNDÜ. 

 Endemik bitki türü bakımında ve kendine has bir mikro klimaya sahip olan Yenice ormanlarının en önemli bölümünü ise anıt ağaçların bulunduğu Arboretum alanı oluşturuyor. Suyun ve nemin oluşturduğu zengin bitki çeşitliliğinin ürünü olan anıt ağaçlar, tabiat harikasının en değerli hazineleri arasında yer alıyor. Türlerinin diğer örneklerine göre olağanüstü çap ve boya ulaşan bu nadir ağaçlar, ‘Tabiat Anıtı’ olarak tescil edilerek koruma altına alındı.

          Çevreleri 2 ila 7 metre, boyları ise 18 ila 30 metre arasında değişen Istranca meşesi, Türk fındığı, porsuk, Kafkas ıhlamuru, dağ karaağacı ve akçaağaçlarıyla Yenice ormanları sonbaharın gelişiyle birlikte oluşturduğu birbirinden güzel renk cümbüşü ile adeta bir açık hava müzesi haline geldi. 
         

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BLOK ORMANLARINI İÇİNDE BARINDIRAN VE AVRUPA’NIN 100 SICAK NOKTASINDAN BİRİ OLAN YENİCE ORMANLARI SONBAHARIN GELİŞİYLE YAPRAKLARI SARARAN AĞAÇLARLA AYRI BİR GÜZELLİĞE BÜRÜNDÜ. 

 

Oluşturulan yürüyüş parkurları ile kısa, günübirlik ve uzun rotalarıyla her seviyeden yürüyüşçüye ve foto safaricilere de hitap eden Yenice parkurları, doğa tutkunlarına sonbaharda farklı seçenekler sunuyor. Özellikle Şeker Mesire Yeri ile Arboretum sahası arasındaki parkur, konuklarını bu etkileyici doğa parçasının hemen hemen tüm güzelliklerinin sergilendiği müthiş bir maceraya davet ediyor. Tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan anıtsal ağaçları, yemyeşil vadileri, yükseklikleri iki bin metrelere ulaşan dağları, derin kanyonları, her daim çağıltılı dereleri, sürpriz şelaleleri, yaban hayatı ve değişik bitki çeşitliliğiyle Yenice ormanları, farklı outdoor aktiviteleri için gerçek bir ekoturizm merkezi olarak dikkat çekiyor. 

Yenice Belediye Başkanı Kim Olsun ?

Park Halindeki Araç Yandı

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle