Hoşgeldiniz  

YENİCE’DE İŞLER YOLUNDA…VALİ BİR İLK’E İMZA ATTI.KURUNUN YANIN DA YAŞ DA YANMAMALI. KAMU İHALELERİ İNCELENECEK Mİ ?19.09.2016

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 19 Eylül 2016 | Genel, Güncel, haber A- A+

                                            

                Okan Küçük Yorumluyor. YENİCE’DE İŞLER YOLUNDA…

            okankoseyenice

  Bayram öncesi başlayan YENİCE Merkezli siyaset, yine bayram öncesi duruldu. Başkanlık seçiminde Yenice İlçe Başkanlığı görevine Yılmaz Kırık atandı. Yenice bayramlaşma programına  Kardeş haber sitesi Karabük Derin Haber Sahibi Sait Alıcı ile birlikte katıldık.Yenice’de  büyük bir coşku vardı.  Bayramlaşma programına katılan Yeniceliler’in, 1 km’yi aşkın kuyruk oluşturduğunu gördük.

 YENİCE’DE BİRLİK VE BERABERLİK…YENİ BAŞKAN, DİĞER PARTİ BAŞKANLARINI DA BİR ARAYA GETİRDİ.

         Yenice Ak Parti İlçe Başkanı  Yılmaz Kırık  bayramlaşma da yaptığı konuşmada  dedikoduya fırsat vermeyeceklerini  ve Yenice’yi tüm katmanlarıyla birlikte hep beraber yöneteceklerini söylediği sıralarda katılımcılardan yoğun alkış aldı.

             Konuşması sırasında kürsüye   Yenice MHP İlçe Başkanı, Yenice SP ilçe Başkanı ve Yenice DP ilçe başkanını da çağıran Başkan Kırık,   diğer parti başkanlarıyla el ele bir fotoğraf vererek, Yenice’de çok sesliliğin,  kollektif yönetimin ve  ortak aklın  işletileceği mesajı verdi.

Yenice’de  sorun çözülmüş, kriz aşılmış anlaşıldığı kadarıyla. Ne diyelim vatana, millete hayırlı olsun.

VALİ BİR İLK’E İMZA ATTI. VATANDAŞLAR ÇOK BEĞENDİ. KENT MEYDANI HERKESİN MEYDANI OLDU.

  Karabük’te göreve yeni başlayan ve  15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Kent Meydanında Valilik olarak düzenlenen Demokrasi Nöbetlerinde halkın içinde olan ve Karabüklülerin kısa süre de sevgisini , saygısını kazanan Vali Mehmet Aktaş, bir ilke imza attı.

   Kurban bayramı bayramlaşma törenini Karabük’te ilk olarak Kent Meydanı’nda düzenlenmesine imza atan Vali Mehmet Aktaş’ın  bu kararı bayramlaşmaya katılanlar tarafından olumlu eleştiriler aldı

Bayramlaşmaya katılanlar  Bayramlaşma alanı olarak Kent Meydanı’nın tercih edilmesinin çok yerinde ve  güzel bir tercih olduğunu söylerken “Yeni Valimizin geldiği günden beri yaptığı başarılı çalışmalar ve verdiği doğru kararlar ile Karabük’te adından saygı ve halkın sevgisiyle söz ettirmeyi şimdiden başaran Valimizin Kent Meydanına da sahip çıkmasını bir nevi siyasetten koparıp, Karabüklülerin Kent Meydanı haline getirmesini Demokrasi Nöbetlerin de olduğu gibi anlaşılan bundan sonra da  sürdürecek. Artık Kent Meydanı gerçek işlevine kavuşacak bu anlamda da bayramlaşmanın Kent Meydanında yapılması çok anlamlı oldu” dediler.

  KURAN- I KERİM YOL GÖSTERİCİDİR…

          Biz inananlar /Müslümanlar için  Kuran, Allah (cc)’ın sözüdür. Allah (cc), kullarına Kendisini tanıtmak, yaratılış amaçlarını, dünya hayatının konumunu, imtihanın özelliklerini ve insanlardan neler istediğini onlara bildirmek, ahireti müjdelemek ve güzel ahlakı tarif etmek gibi birçok hikmet üzerine Kuran’ı indirmiştir

          Cebrail vasıtasıyla Hz. Muhammed (sav)’e vahyedilen Kuran, son kitap olması itibariyle, kıyamete kadar geçerli olacak olan ve insan elinin müdahale edemeyeceği bir kitaptır.  

ALLAH (CC)  BAKARA  SURESİ 2. Ayetinde   “O kitap (Kur’an); onda asla şüphe yoktur. O, müttakîler (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir yol göstericidir.)” buyurmuştur.

İnananlar için bunda şüphe yoktur zaten. 

         MAİDE SURESİ  8. AYETTE   “ Ey İnananlar! Allah için adaleti ayakta tutup gözeten şahitler olun. Bir topluluğa olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sürüklemesin; adil olun; bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’tan sakının, doğrusu Allah işlediklerinizden Haberdar’dır.) denilmektedir.

 Şimdi bu ayetin mealini neden yazdık. Onu da aşağıda açıklayalım.

        KURUNUN YANIN DA YAŞ DA YANMAMALI.

          Türk Milleti, tüm fertleriyle, her görüşten insanıyla, bir araya gelerek,  15 Temmuz’daki  darbe girişimine karşı durdu. Vatanını, bayrağını, devletini korudu. Sokaklara çıktı, tankların üstüne çıktı.

            Hatta jetlerin, alçak uçuş yaptıkları sırada yüksek binaya çıkıp  jetleri durdurmak için üzerine atlamaya çalışanlar bile oldu. Yani imanıyla, inancıyla,  vatan sevdasıyla, canları pahasına   mücadele verdi.

DARBECİLERİN ÜZERİNE SONUNA KADAR GİDİLMELİDİR. BU KONU DA TEREDDÜT YOK.

         Darbe girişimi başarısız oldu, sonuçta. Tabi ki akabinde bu işe karışmış olan  “fetöcü” tabir edilen yapıyla  ilgili anında bir operasyon düzenlendi/düzenleniyor.  İşte tam burada belirtelim ki “fetöcü”ler , bu darbe girişimine katılanlar hak ettiği cezayı mutlaka ama mutlaka almalıdırlar.

 Bu nokta da şüphe yok. Bu nokta da tereddüt yok.

        c1Bu  herkesin ortak görüşü ama, bu süreçte “temizlik operasyonu” yapılırken, bu işe karışanlarla , bu işle alakası olmayanlar  mutlaka ayrılmalıdır. Masum  -Zalim ayırımı iyi yapılmalıdır.

        Ama  DAHA ÖNCE HİÇ TANIMADIĞIM VE İLK KEZ GÖRDÜĞÜM , açığa alınanbir  kamu görevlisinin  söylediği Bana kendimi savunma hakkı bile vermediler” sözünü önemli buluyorum.

 Malum  OHAL  yapılan operasyonlar kapsamında ,  FETÖ  yapısıyla ilintili, ilişkili olduğu noktasından hareketle açığa alınan ya da ihraç edilen kişilerin şu an için bir savunma hakları yok.

 Toplumun gergin olduğu zamanlar da çok uzatmadan şunu söylemek istiyorum.

               Bu darbeyi yapan fetöcülerin , bunların önünde arkasında kim varsa, suçlarını sonuna kadar çekmeleri her vatandaşın talebidir, bu net.  Suçu olan kimsenin gözünün yaşına bakılmadan  gerekli hukuki uygulamalar gecikmeksizin yapılmalıdır. Bu kısmı net. Tartışılmaz.

                 Öbür yandan  da  günahsız ve masum olanların ayrımı  çok dikkatli olarak yapılmalıdır.  Maide 8’ de  “Ey İnananlar! Allah için adaleti ayakta tutup gözeten şahidler olun. Bir topluluğa olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sürüklemesin; adil olun; bu, Allah’a karsi gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’tan sakının, doğrusu Allah işlediklerinizden Haberdar’dir.)deniliyor.

      BİR TOPLULUĞA OLAN KİNİN, ÖFKENİN  , ADALETSİZLİĞE SÜRÜKLEMEMESİ, ADİL OLUNMASI GEREKTİĞİ ALLAH (CC) TARAFINDAN EMREDİLİYOR.

          Onun için  savunma hakkının verilmesi konusunda hemen adımların atılması gerekmiyor mu ?  Ülkemizde 30 BİN- 40 BİN KİŞİNİN KATİLİ APO BİLE BAĞIMSIZ MAHKEMELERCE YARGILANIP HÜKMÜ KESİNLEŞMEDİ Mİ ?

              Yani , fetöcü yapıyı kimsenin savunması mümkün değil. Biz bu yazımızda fetöcüleri falan savunmuyoruz. Yanlış yerlere  çekilmesin. Aralarındaki masumların ayırdının yapılabilmesi ve sürecin SAĞLIKLI, DÜZGÜN, ADİL bir şekilde ilerleyebilmesi için, gerekli olan hukuki düzenlemelerin yapılması ve savunma hakkının verilmesi noktasında çalışmaların gecikmeksizin yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

         Bunu düşünürken hassas bir konu olduğu için tekrar ifade edelim, bu fetöcü yapıyı korumak gibi bir niyetimiz asla yok. Ülke insanına silah çekmiş bir yapının adalet karşısında hak ettiği cezayı bir an evvel almasını her vatandaş gibi biz de istiyoruz ama masumlar yanmasın, yazıktır, günahtır diyoruz.

KARABÜK’TE  KAMU İHALELERİ MERCEK ALTINA ALINACAK MI  ACABA ?

     Daha önce de yazmıştık.  Karabük’te kamu ihalelerinde FETÖ etkisinin olup olmadığı konusunda     bir inceleme başlatılacak mı ? diye…

           Bilindiği gibi,  Karabük’te görev yapmış   eski  2 Vali , ve  eski kaymakam, eski Vali Yardımcısının da bulunduğu bazı isimler fetö kapsamında operasyonlar geçirdiler malumunuz. Onların döneminde gerçekleştirilen KAMU İHALELERİ  inceleme altına alınacak mı mesela ? demiştik.

           Karabük’te kimler , ne kadar devlet ihalesi almışlar. Hep aynı kişiler mi ? Bu konular da bir inceleme yapılacak mı acaba ? Tabi ki kimseyi suçlamıyoruz

        Ama, devletin, milletin hakkı çeşitli HESAP OYUNLARIYLA YENİYORSA, İHALELERE HESAP OYUNLARI KATILARAK BİRİLERİ SÜREKLİ İHALE KAZANIYORSA, DEVLETİN BİR TEK KURUŞU  HAKSIZ YERE HAKETMEYEN KİŞİLERE VERİLİYORSA…BUNLARI KİMSELERE ÇAKTIRMADAN YAPAN FETÖCÜ YAPI DA KİŞİLER VARSA, OLAMAZ MI ? BİLEMİYORUZ…

          Bakın şüphe üzerine sorular bunlar. Yapılan bir yanlış varsa ortaya çıkarılması için  bir inceleme yapılmalı diyor vatandaşlar . Yani biz , kimseyi kesinlikle suçlamıyoruz .Ama bir incelemenin de yapılması gerektiğini  kamuoyu düşünüyor, ifade ediyor, onu biliyoruz. Onun için yazıyoruz.

              Devletle iş yapan kötüdür, yanlıştır falan da asla  demiyoruz yani. İşin içinde ali cengiz oyunları döndür mü ? vatandaşın merakı bu. Yoksa devletle iş yapan hakkıyla iş yapan işadamlarına söylenebilecek bir şey yok, onlar teşekkürü hak ediyorlar yani.

Not: Bu yazı 19 Eylül  2016 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’de yayımlanmıştır.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle