logo

HES Mücadelesinde Mutlu Sona ulaşıldı

YENİCE Platformu’nun öncülüğünde iki yıldan beri sürdürülen  mücadelede mutlu sona ulaşıldı. Yenice Platformu’nun örgütleme çalışmaları ve mücadelesi başarıyla sonuçlandı. Kastamonu İdare Mahkemesi İl Genel Meclisi’nin Şeker’deki HES için verdiği inşaat iznini iptal etti.

“Başarımızda en büyük pay Türkiye Ormancılar Derneği’nin”
YENİCE ŞEKER Kanyonu’nda yapılması planlanan HES Projesi’nin Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ilçede ve ülke genelinde olumlu karşılandı. Ülke genelinde ve çevredeki basın-yayın organları iptal haberini bir başarı olarak okurlarına duyurdular.
Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından HES inşaat izninin iptal edilmesi üzerine bir açıklama yapan Yenice Platformu Başkanı Mustafa Akay, “İki yıldır sürdürdüğümüz mücadelemizin başarıyla sonuçlanmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Yenice ormanlarında katı atık bertaraf tesisi yapılacağı haberi üzerine kurduğumuz platformumuz, üç yıl içinde iki büyük bir başarıya imza atmıştır. Kurulup mücadeleye başladığımızda halkımız ne yapmak istediğimizi bilmiyor ve bize inanmıyordu. Ünlü siyasetçiler, bizi “gezici” olarak nitelendiriyorlardı. Siyaset kurumu yaptığımız çalışmaların ardında başka şeyler arıyordu. Bizler, inandığımız davayı başarmak için yılmadık, bıkmadık, insanları ve kurumları inandırmak için gece gündüz demeden toplantıdan toplantıya koştuk. İlk çalışmalarımızda bize Karabük ve Yenice’deki basın organları büyük katkı sundular. Onların sayesinde olayı geniş kitlelere duyurduk ve ülke genelinde dikkat çektik.Halkımızı örgütledik. Eylemler ve ekinlikler yaptık. Eylemlerimizde halkımızın katılımı bize büyük güç verdi. Tüm bunları yaparken, işin bilimsel yanını da ihmal etmedik. Karabük TEMA’nın yönlendirmesiyle çalışmalarımızı bilimsel temel üzerinden yürütmeye başladık. Olayımıza bilim insanlarının dahil olmasıyla emin adımlarla yürüdük. Rehberimiz bilim oldu.
Bu çalışmalarımızda bize en büyük katkıyı ise Türkiye’nin en eski derneklerinden birisi olan Türkiye Ormancılar Derneği sağladı. Türkiye Ormancılar Derneği Avukat Kemal Aybek’i ve Türkiye’nin en önemli bilim insanlarından Prof. Dr. Doğan Kantarcı’yı görevlendirerek bize yol gösterdi. İlçeden temin edemediğimiz bilirkişi ücretini yatırıp davaya müdahil oldu. (Halen derneğe borçluyuz). Elbette, tüm bunların olmasında bize yol gösteren Karabük TEMA Temsilcisi Doç. Murat Alan’ın payı büyüktü.
Kısaca bunları anlatma gereğini, Türkiye Ormancılar Derneği’ne minnetimizi ifade etmek için duyuyoruz. Bu mücadelede çok teşekkür edecek kişi ve kurum var. Teker teker isimlerini saydığımızda eksiklikler olabilir düşüncesiyle şimdilik bu konuya girmiyoruz. Eğer, Türkiye Ormancılar Derneği bilirkişi ücretini yatırmamış olsaydı, bu dava başlamadan bitecekti. Katkısı olan herkese teşekkür ve saygılarımızla” dedi.
Kastamonu İdare Mahkemesi’nin iptal kararını tebliğ tarihinden itibaren tarafların Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne istinaf yolu açık olmak üzere başvurma hakları bulunuyor. Bu süre 30 gün. Bilindiği gibi mahkeme daha önce yürütmeyi durdurma kararı veriş ve firma Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etmişti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi, firmanın başvurusunu reddetmişti.” ifadelerinde bulundu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ