Hoşgeldiniz  

KARABÜK – KASTAMONU YOLUNU VERGİLİ’NİN PROJESİ Mİ ÇÖKERTTİ ?

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 20 Şubat 2016 | Genel, Yazar A- A+

   okankoseyolcokmesi

  KARABÜK – KASTAMONU YOLUNU VERGİLİ’NİN PROJESİ Mİ ÇÖKERTTİ ?

                                       ***

           Malum önceki gün  sabah saatlerinde başlayan ve yoğun bir şekilde devam eden sağanak yağış ile birlikte karların erimesiyle Karabük’te meydana gelen selin faturası ağır oldu.Ulusallarda çıkan haberlere göre “Karabük Belediyesi tarafından Kanyonpark Projesi kapsamında Bulak Deresi üzerine yapılan bentte biriken suyun bendi yıkması sonucu tonlarca suyun bir anda boşalması sele neden oldu. Tıkanan menfezlerin patlamasıyla kanyondan boşalan sel sularının aktığı Karabük-Kastamonu karayolu da tamamen çöktü.”Yani, bu haberlere göre    KARABÜK BELEDİYESİ YA DA İLGİLİ MÜTEAHHİT FİRMA  kuvvetli yağışlar açısından  VALİLİK KANALIYLA YAPILAN UYARILARA RAĞMEN GEREKLİ ÖNLEMİ ALMADILAR DEMEK Kİ… Tabi bu iddia. Burası ilginç. Bu yönde çıkan haberlerin doğruluğu nedir acaba ? Yani Karabük Belediyesi ya da Müteahhit Firmanın önlem almaması nedeniyle mi bu olay yaşandı?

   KARABÜK’TE SELİN ARDINDAN  ÇIKAN FATURA AĞIR OLDU.

        Öte yandan , Safranbolu ilçesine bağlı Bostanbükü köyü Karabük – Kastamonu Karayolu çift yönlü olarak çökerken, dere yatağı çevresinde bulunan 4 binayı su bastı, çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvan sel sularına kapıldı.Su baskını sonucu yaklaşık 400 yıllık tarihi köprü ile 200 yıllık su değirmeninin de yıkıldığı bölgede yavrularını kaybeden bir köpeğin yavrularını araması ise dikkat çekti.Çok sayıda büyükbaş hayvanın telef olduğu bölgede AFAD ve Tarım Müdürlüğü ekipleri zarar tespit çalışmalarına başladı.

                                    ***

          VALİ ORHAN ALİMOĞLU;  HEYELANLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI.”YIKILAN BÜYÜK MENFEZ İKİ BUÇUK AY DA HİZMETE AÇILMASINA ÇALIŞILACAK” DEDİ.

                                        ***

           Vali Orhan Alimoğlu ilimizde meydana gelen heyelanla ilgili olarak yaptığı açıklamada “02 Şubat 2016 Salı günü ilimiz Kastamonu karayolu, Bostanbükü sınırları içerisindeki büyük menfez sel ve teressubat birikimi sebebiyle tamamen tahrip olmuştur. Karayolumuzun önemi sebebiyle eski Kastamonu yolu 2-3 gün içerisinde kullanılır hale getirilip servis yolu olarak trafiğe açılacak, yıkılan büyük menfezin de azami iki, iki buçuk ay içinde hizmete açılmasına çalışılacaktır.”DEDİ.

                                         VERGİLİ; YOLUN GÖÇMESİNİN NEDENİ OLARAK MENFEZİN OLMADIĞINI ÖNE SÜRDÜ.

***

         Dün  yerel basına yapılan yatırımları yerinde anlatan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye  yolun göçmesinin nedeni olarak KANYONPARK PROJESİNİ YAPAN MÜTAEHHİR FİRMANIN YA DA KARABÜK BELEDİYESİ’NİN GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAMASINDAN kaynaklandığının iddia edildiği konusu soruldu.Vergili verdiği cevapta özetle, Belediye’nin de, Müteahhit firmanın da sorumluluğu yok. Orada MENFEZ yok, yapılmamamış bu  Karayollarının hatası  diyerek topu Karayollarına attı.Vali Orhan Alimoğlu’nun açıklamalarında  “…Bostanbükü sınırları içerisindeki BÜYÜK MENFEZ sel ve teressubat birikimi sebebiyle tamamen tahrip olmuştur…” DENİLDİ.Şimdi orta da menfez var mı, yok mu ? Sorumlu Karayolları mı, Müteahhit firma mı, Karabük Belediyesi mi ? bilemiyoruz.Ama orada meydana gelen felakette zarar görenlerin zararlarının giderilmesi noktasında başta Valilik olmak üzere, Belediye , Karayolları ve diğer ekiplerin işbirliği içerisinde çalıştıklarını dün bizzat yerinde gidip gördük.Dileriz bu sıkıntılar kısa süre de aşılır ve bundan sonra yapılacak her işte daha dikkatli bir planlama yapılarak benzer bir hadiseye vesile olunmaz…

                                                    ***

  KARABÜK KENT MEYDANI,  “KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI” OLACAK MI?

                                                 ***

       Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye; kamuoyundan giden bir talep var. Bu talep açık, net. Talep Karabük Kent Meydanının isminin “KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI” yapılması.Biz kamuoyunun bu önerisine ek olarak   Karabük Kent Meydanının bir köşesine de ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ , RESİMLERİ OLAN BİR ANITTA YAPILMASINI ÖNEREREK KENT MEYDANI BUNDAN DAHA FAZLA NASIL DEĞERLENİR VE NASIL ŞEREFLENİR Kİ ? “ diye haber yapmıştık. Şimdi top Karabük Belediye Başkanı Vergili’de… Bakalım kamuoyundan gelen bu talebi dikkate alıp KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI” yapacak mı, ya da  kamuoyundan gelen talebin gereğini yapmayacak mı ?Tabi ki orasını bilemeyiz. Ama isim değişikliği yapılsa  GÜZEL OLUR gibi geliyor bize. Ne diyelim TOP VERGİLİ’de…

*

NOT: Bu yazı  4 ŞUBAT 2016 Tarihli “Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır…

    

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle