Hoşgeldiniz  

YÜCEL HUZUREVİ, BOCCE OYUNU.ÇOCUK YETİŞTİRME YURTLARI.BİR BAK BAKALIM BEN YAPTIM DİYEBİLİYORSAN SANA KİM NE DERSE DESİN ADAMSIN,İNSANSIN, YANİ.09.08.2016

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 09 Ağustos 2016 | Genel, Güncel, haber A- A+

                          Okan Küçük Yorumluyor… YÜCEL HUZUREVİ, YEMEKLERİ, SALONLARI, BOCCE  OYUNU

          okankosecocukevi                      

     Kısa bir özet verelim.  Bir süre önce YÜCEL Huzurevi’yle ilgili  tarafımıza ulaşan bazı  konuları haber yapmıştık.Huzurevinde kalan bazı büyüklerimizin şikayetlerini dile getirmiştik. Bu şikayetlerden birisi yemekler konusuydu.

 Daha sonra rastgele bir gün öğle vakti gidip bir yemek yedik. Yemeklerin kalitesinin iyi olduğunu gördük. Geçmişte bir sıkıntı olmuşsa bile düzelmiş en azından. Sorun giderilmiş…

         HUZUREVİNDE BOCCE OYUNU

                                       

         Huzurevini gezerken  ilk duyduğunuz da ismi garip gelebilir. Bahçede özel bir yapı oluşturularak BOCCE oyun sahası yapılmış.  Bocce oyunu için internetten araştırma yapabilirsiniz. Özetle, bir nevi MİSKET oyunu diyebilirsiniz…

        Karabük Belediyesi’nin katkılarıyla yapılmış saha da  büyüklerimiz bocce oynuyorlardı. Çok güzel olmuş. Huzurevi Müdür V.  Sayın Sezai Ertaş  ile yaptığımız sohbette, Sayın Ertaş, ileride neden BOCCE turnuvalarına katılmayalım, hatta böyle bir turnuvanın Karabük’ümüz de Huzurevimizde yapılmasını sağlamayalım gibi ileri düşünce de olduğunu gördük. Sayın Ertaş’ın ufku geniş bu anlamda ,diye yazdık.

              HUZUREVİ HOBİ BAHÇELERİ

  

bahcesehiranigif       Yücel Huzurevi’nde    hobi bahçeleri noktasında güzel çalışmalar yapılmış.

      Huzurevi’nin arka bahçesinin üst taraflarına domatesi, biberi,salatalığı, karpuzu vs. bir çok sebze meyve alanında bahçeler oluşturulmuş.

 Bu bahçelerde büyüklerimiz de isteğe tabi olarak ekip biçebiliyor. Organik ürünler yetiştiriliyor yani.Dalından koparılıp güzelce yıkandıktan sonra afiyetle yeniliyor.

Bir çok meyve ağaçları da var arka bahçe de. Çay için yine bir küçük çay bahçesi oluşturulmuş.

Özetle Huzurevi’nde güzel çalışmalar yapılıyor. Büyüklerimiz için ne yapılsa azdır zaten değil mi ?

 Ama güzel işler yapılıyor. Eleştiri haberleri yaptığımız gibi, güzel çalışmaları gidip, görüp kamuoyuna arz etmek basın mensubu olarak görevimiz zaten.

Biz de bu görevimizi  az da olsa yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Sonuç olarak Yücel Huzurevi’nde bazı sıkıntılar giderilmiş, huzurlu bir ortam oluşturulmuş durumda.

Sıkıntılar bitmez tabi ama bazı konular için ödenek gerekiyor, değil mi ?               

HUZUREVLERİ VE ÇOCUK YETİŞTİRME YURTLARI

        

  Devlette en önemli , en titiz, en dikkatli olunması gereken 2 kurum var bana göre.

 Bu kurumlar Çocuk Yetiştirme Evleri ile Huzurevleri…

           Devletin bu iki kurumda temizlikçisinden personeline ve idari yapısına kadar en çok dikkati göstermesi gerekir.

     Bu kurumlardan çocuk yetiştirme evleri çok daha önemli aslında. Çünkü huzurevinde kalan büyüklerimizin sonuçta eşi , dostu akrabası vs. var.

           Yani oralarda olumsuz şeyler  yaşanırsa, belki onlar bu olumsuzları  bir şeklide birilerine ulaştırabiliyorlar.

 Çocuk Yetiştirme Evlerindeki kimsesiz bebekler, çocuklar öyle mi ?

Herhangi bir olumsuz durum yaşansa onlar  kime ne anlatabilirler değil mi ?

Tamamen devletin yetkililerin elindeler ? Dilleri yok, gözleri yok, sözleri yok bir anlamda onların.

          Yani onun için diyoruz Huzurevi ve Çocuk Yetiştirme Evleri’ndeki temizlikçisinden personeline, idari yapısına kadar çok çok titizlikle seçilmeli. Geçmişlerine vs. çok iyi bakılmalı. Sık sık denetlenmeli.

           Yani yanlış işler yapılıyor olmasına gerek yok ama DEVLET bu iki kurumda daha da önemli olarak çocuk yetiştirme evlerinde çok hassas , dikkatli olmalı.

 Türkiye genelinde bazen çocuk evlerinde neler haber oluyor değil mi ?

        Hatta vaktiyle Karabük Çocuk Yetiştirme Evlerinde bir – iki çok öneli konu ulusal basında yer almıştı değil mi ? Şimdi hatırlatmayalım tekrar. Geçmişte o haberleri  yapmıştık…

 Yani oralarda işlenecek günahların/hataların/yanlışların  geri dönüşü olmayabiliyor.

 Devlet işleyişi sıkça kontrol etmeli ve o kurumlar da ÖDENEK sorunu olmamalı. PARA YOK denilmemeli o kurumlara. O kurumlar ne isterse ivedi bir şekilde fazlasıyla gönderilmeli.

 Devletimizin buna gücü var çok şükür. Ama önce devlet bu iki kuruma çok sıkı bir şekilde sahip çıkmalı.

PEKİ YA VATANDAŞLAR, VATANDAŞLARIN SORUMLULUĞU YOK MU ?AŞAĞIDAKİ SORULARA BEN YAPTIM DİYEN KAÇ KİŞİ VAR ACABA? OKU DA BİR BAK BAKALIM BEN YAPTIM DİYEBİLİYORSAN SANA KİM NE DERSE DESİN ADAMSIN,İNSANSIN, YANİ. YOK ÖYLE DEĞİLSE….

  Her şeyi devletten beklememek lazım sözünden hareketle diyoruz ki; biz KARABÜKLÜLER, DUYARLI-BİLİNÇLİ OLDUĞUMUZU İDDİA EDEN  HERKES acaba ömrü hayatında  Çocuk Yetiştirme Evlerini, ya da bir huzurevi’ni ziyaret ettik mi ?

 İş gereği, görev gereği falan değil yani.

 Bir gün ailemizi de alıp büyüklerimizin ellerini öpmeye, bebeklerimizin, çocuklarımızın yanaklarını öpmeye başlarını okşamaya gittik mi ?

 Lafa gelince şu kadar bağış yaptık, şu kadar duyarlıyız diyen ÇOKKK KARABÜK’TE…

       Gerçekten hayatımızda bir kere bu 2 kurumu HİÇ BİR İŞİ OLMADIĞI HALDE YANINA AİLESİNİ DE ALIP LÜTFEDİP ! ZİYARET EDEN KAÇ KİŞİ VARDIR  KARABÜK’TE ACABA ?

          Yani   o 2 kurum için görevi gereği dikkat ve ilgi istiyoruz ama, vatandaş olarak bizim payımıza düşen hiçbir şey yok mu ?

            Yani hayatımızda kaçımız özellikle küçük bebeği olanlar, gecenin bir yarısında yataktan kalkıp ağlayan bebeğini , işte öperken , severken, sarıp sarmalarken, ben buradayım oğlum/kızım, korkma bak yanındayız derken, bir damla gözyaşı akmasın diye bebeğinin üstüne titrerken, o an Karabük Çocuk evinde kalan herhangi bir bebeği düşündü mü acaba ?

           Gecenin bir kör saatinde   çocuk yetiştirme yurdunda uyanan ağlayan bir bebeğe, bir çocuğa acaba nasıl davranılıyor diye düşünen oldu mu acaba ? (Burada çocuk evindeki kişileri falan suçlamıyoruz yanlış anlaşılmasın. Vatandaşlar da duyarlılık gelişmesi noktasında bu yazımızı yazıyoruz.)

     İşte kendi çocuğunu sarıp sarmalarken, üzerine titrerken, oradaki DEVLET BABA’dan başka  hiçbir şeyi olmayan bebekleri, çocukları hatırlamıyorsak, biz NEYİZ ACABA ?

  Hadi normal günlerde ziyaret etmeleri geçtik. Bayramlarda KAÇ TANE KARABÜKLÜ, ELİNE İMKANINA GÖRE OYUNCAKLAR FALAN ALIP, GİDİP ÇOCUKEVİNDE 20-30 DEĞİL 1 TANE ÇOCUĞUN YÜZÜNÜ GÜLDÜREBİLDİ ACABA ?

 Bayramlık alıp çok değil bir tane çocuğun yüzünü güldürebildik mi acaba ?

    Şimdi bu yazıyı okuyup, sonra kulağımızın ardına atmayalım. Karabük’te vatandaşlar olarak bir seferberlik başlatalım bu konuda.

           Guruplar halinde çocuk evi başta ve huzur evinde kalanları ziyaret edelim, desek okurken evet diyen kaç kişi bunu 5 dakika sonra unutup bir daha hatırlamayacaktır acaba ?

              Bakınız evinizde bebeğinizi, çocuğunuzu severken, okşarken, eğer çocuk evinde kalan bir bebek, bir çocuk aklınıza gelmiyorsa, ve sadece aklınıza gelmek değil o yönde bir program düzenlemiyorsanız, düzenlemiyorsak bize ne denir acaba ?

NOT: Bu yazımız 9 Ağustos 2016 tarihli Karabük FARKLI Gazete de yayımlanmıştır.

 

Etiketler:

YÜCEL HUZUREVİ, BOCCE OYUNU.ÇOCUK YETİŞTİRME YURTLARI.BİR BAK BAKALIM BEN YAPTIM DİYEBİLİYORSAN SANA KİM NE DERSE DESİN ADAMSIN,İNSANSIN, YANİ.09.08.2016 için 1 yorum

  1. bende Eskipazarlıyım,uzun zamandır Adana’da yaşıyorum 8 yıldbizdedeır kendi irademle huzur evini tercih ettim burada kalıyorum, bizdede bocce var hatta turnuvalara katılıyoruz bununla beraber halk oyunları , tiyatro,müzik,el sanatları, resim gibi bir çok faaliyetlerimiz var bununla beraber gezilerimiz oluyor anlayacağınız harika yaşamımız var, tabiki bunları bizlere kazandıran harika bir insan müdüremiz Nurdan Avcı ona çok minnettarız demek istediğim her şey birazda idareden kaynaklanmazmı. geçenlerde bir yazı okudum Karabük huzur evinde kalan bir yaşlı yataklarının 16 yıldır değişmediğini çok kötü olduğunu yazmış çok üzüldüm
    buraya 16 yılda hi,çmi duyarlı bir idareci gelmemiş yine diyorum idareci çok önemli bir gezi düzenlesinler Adana’ya davet edelim hatta kardeş huzur evimiz olsun çok sevinirim 🙂

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle