logo

Marzinc Çed’e Şu Ana Kadar Görüş Yok

Kurulduğu günden beri, Karabük’te tartışma konusu olan, açıldıktan sadece 6 ay sonra bazı işçilerin   başta kurşun olmak üzere çeşitli ağır metallere maruz kaldığı gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından kapatılan,dönemin Bakanının  “Kalkınan ve büyüyen bir Türkiye ancak güçlü bir sanayi ile olur. Sanayicimiz de artık şunu çok iyi anlamalıdır ki; çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir bir üretim yapma dönemi bitmiştir.  Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka Türkiye yok, çünkü başka Dünya yok. Çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden kalkınmayı başarmalıyız” dediği, sonradan tekrar açılarak faaliyetlerine devam eden ve( en son Bartın’daki Basın Mensuplarına abonelik parası adı altında paralar dağıtıldığı iddia edilen)Marzinc’le ilgili 2020 yılının son haftasında anonslar yapılmıştı.

Bu anonslar da  “Karabük Valiliğinden, İlimiz Merkez İlçesi Karabük Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde Marzinc Marmara Geri Kazanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından kurulması planlanan Baca Tozu Geri Kazanım Tesisi Pelet ve Stokhol iyileştirme, Cüruf Geçici Depolama ve kapasite Artışı” projesi ile ilgili olarak, ÇED süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılmıştır.

Bu itibarla proje ile ilgili bakanlığa sunulan ÇED Başvuru Dosyası halkın görüşlerine açılmış olup, ÇED süreci tamamlanana kadar, süreç ile ilgili her türlü görüş, soru ve öneriler Karabük Valiliğine (Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü) veya Çevre Şehircilik Bakanlığına gönderilebilir. İlgililere ve vatandaşlarımıza önemle duyurulur.” Denilmişti..

Şimdi bu konuyla ilgili başta siyasi partiler, stö’ler, Karabük Belediyesi ve vatandaşların ilgili görüşleri nasıl olacak acaba ?

Not: Şu ana kadar Karabük Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne herhangibir görüş, öneri ve soru gitmiş değil.

Marzinc çed için görüş , öneri ve soru bekliyor

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ