logo

Okan Küçük Yorumluyor… Güleçler – Kardemir – Bayraktar…


facebooktwitter
Okan Küçük

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/karabuk2/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
okanbatitv@hotmail.com

 Şuradan biz özet vererek başlayayım. Kardemir 1994 yılında 5 Nisan Kararlarıyla kapatılacaktı. Her Karabüklünün yakinen bildiği o kara dönemler de, dönemin  Ticaret Odası Başkanı Kamil Güleç,  Kurucu Heyet Başkanı olarak işaret fişeği yaktı. Karabük kenetlendi ve 1995 yılında 1 Tl’ye Kardemir özelleştirildi.

Önce Güleç Ailesine değineyim.  Güleç Ailesine karşı  kara propagandalarla yıpratma politikaları birkaç yıldan beri zaten  devam ederken, 2019’un Kasım’ından 2020 Kasım’ına kadar geçen bir yılda, (Mustafa Yolbulan başkanlığında geçen yıl) karalamaların dozu her geçen gün arttı.

2017 yılında yapılan hisse virmanları konusu birden 2020’de gündeme getirildi. Kardemir Yönetim Kurulu 8 üyesinin imzasıyla SPK tarafından inceleme talebi istendi. ( Kaldı ki önceki kurullarda oy birliği ile aklanmışlardı, 2020’deki bu mantıksız taleple kendi imzalarını da yani kendilerini de şikayet etmişlerdi aslında.)

 İtibar suikastliği de devreye sokuldu, Güleç’lere türlü  yalanlarla – hakaretler edilmeye başlandı malum çevrelerce… Ne oldu ?

SPK incelemesini yaptı ve son kararını verdi. Özetle   “Suç yok, yapılacak bir işlem de yok.” dedi. Hatta “… bilgi suiistimali, güveni kötüye kullanma ve sahtecilik suçu olarak değerlendirilebilecek fiil ve unsurun bulunmadığını  kesin surette” karara bağladı.

 Güleç’lerden yolunu bulamayanların yaptıkları karalama kampanyaları, algı operasyonları çöpe gitti SPK’nın bu kararıyla…

 Güleç Ailesinin Kardemir’den el çekmelerini amaçladığı anlaşılan, aba altından hisse virmanı sopasına SPK’nın bağlayıcı kararı sonrası birilerinin hayalleri yıkıldı. Kumpas çöktü çünkü.

Hatta o zaman “SPK Son Noktayı Koydu. Kumpas Planı Çöktü” diye bir haber yapmıştım.

O haber için burayı tıklayınız.

  Hatadan dönmek erdemdir, kumpas çöktü, kabul edin işinize bakın değil mi ?  Yok, öyle olmadı !  

SPK kararı yokmuş gibi davranıldı. Karar sulandırılmaya çalışıldı.  Bu beğenmedikleri karar, Kardemir Yönetim Kurulu Toplantılarında gündeme bile alınmadı.

  O  dönem bunları uzun uzun yazdık. Mahkemeye taşındı konu. Yargı da, Güleç’leri akladı…

   Ya, Kardemir gibi Türkiye’nin 25.büyük sanayi kuruluşunun  Y.K.Başkanı  hacizlerden kurtarmak için huzur hakkını bile kendi üzerinden almayıp  hülle ile başkasının üzerine devretti, kimsenin sesi çıkmadı!

Daha neler, neler… Vaktiyle  yazdıklarımız arşivlerimizde duruyor…

Gelelim 2020 Yılı Mali Portreye..

Türkiye’de çelik sektörünün karlarını arttırdığı o dönemde 2020 yılı 1. Çeyrek’te Kardemir 161,7 Milyon TL, zarar açıkladı. Suçlu koronaydı. İyi de  o tarihler de Korona daha Türkiye’ye giriş yapmamıştı ki !

Üstelik 2020 yılında yapılacak olan çevre yatırımlarının da içinde olduğu 100  Milyon TL’lik  yatırımlar  oy çokluğu ile  ötelenmişti.

2020 ilk yarı yıl rakamları açıklandı. 267,8 Milyon TL net zarar. Suçlu kur farkıydı bu sefer. Ya iyi de, ikinci çeyrekte kur zararı değil, faaliyet zararı vardı, yani Kardemir yaptığı işten zarar ediyordu.

2020 ilk 9 ay da ise 396 milyon tl zarar açıklandı. Üstelik  bu zarar rakamlarının makyajlı olduğu da konuşuluyordu. (Karabükspor’un profesyonelce batırılış öyküsü de böyle başlamıştı aslında ama o ayrı bir yazının konusu…)

Derken 2 Kasım 2020’de  Alparslan Bayraktar Başkanlığındaki bugünkü mevcut yönetim iş başına geldi de,  2020 yılı mali sonuçlarında 60 milyon tl’lik kar açıklandı. Devletin gücünün önemli bir göstergesiydi bu.

Peki Aynı Dönemde  Erdemir Ve İsdemir’de Durum Neydi ?

Erdemir’in 2020 yılının tamamında 3,31 milyar TL kâr elde ettiği açıklandı. İSDEMİR’in ise  2020 Yılı karı  2 milyar 423 milyon TL idi.

Yani korona ve kur farkı  anlaşılan sadece Kardemir’i olumsuz etkilemişti…

Performans olumsuzluğu, icra organlarında üst düzey yöneticilerinin liyakate- tecrübeye önem verilmeden değiştirilmeleri, hatalı alım ve satışlar ,ham maddenin ham yapılması, Kardemir nasıl olursa olsun, ben yöneteyim yeter anlayışının sonucu olarak yönetim hataları mı ? Ne alakası var, öyle  konular zararlara hiç etki etmiş olamaz ki ! Korona ve kur farkı yaptı yani…

Dönelim Bayraktar dönemine…

Kardemir; 2021 yılının ilk çeyreğinde 501,26 milyon TL net kâr açıkladı.

2021 yılının ilk 6 ayında 1,42 Milyar TL net kar açıklandı.

2021 yılı 9 ayında 2.14 Milyar TL konsolide net dönem kar açıklandı.

2021 yılı tamamının rakamı ise Mart’ta açıklanacak. Ama açıkça görülüyor ki; mali açıdan büyüme ivmesi artarak devam edecek.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, denilir. İşte Kardemir’in 2021 Bayraktar dönemi rakamları yukarı da. Aslında konu  açıkça orta da… Gerisi laf-ı güzaf… Bilmem anlatabildim mi?

İlginizi çekebilecek bazı köşe yazıları

KARDEMİR İçin Ahde Vefa Borcumuz Var! Kime Mi?

Gizli Kayıt, Standart Tarife Mi ?

Karabük’te Bilinmeyenler-2

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okan Küçük Yorumluyor 20.05.2022

  20 Mayıs 2022 Ekonomi, Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Gelin Kapullu ile Karabük’ü büyütüp güzelleştirelim. Daha önce de yorum haber yapmıştım. Bu konuyu önemsiyorum çünkü Karabük yıllardır merkeze sıkıştı, yeni alanların oluşturulamadı. Alan yokluğunun konuşulduğu Karabük’te aslında imarlı, yolları geniş ve belediyenin altyapısını bitirdiği  düzenli ve bakir bir bölge var. Şehircilik açısından örnek olabilecek bir yer. Karabük düzenli ve örnek güzellikte bir semt kazanabilir. Karabük Valiliği’ne 2 km, Karabük Üniversitesi’ne 1.5 km bir yer. Karabük Merkezden Safranbolu’ya ...
 • Okan Küçük Yorumluyor 19.05.2022

  19 Mayıs 2022 Ekonomi, Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

   İstanbul’daki Hemşeri Dernekleri Çalışıyor Türkiye sınırları içinde Karabük dışında yaşayan Karabüklülerin nüfus olarak en fazla olarak bulunduğu il İstanbul biliyorsunuz. İstanbul’da Karabük ve ilçelerimizdeki hemşehrilerimiz dernek yapılarıyla örgütlenmiş durumda dayanışma içerisindeler. Bu çok güzel. Hemşeri hemşehriye gurbette sahip çıkıyor çünkü. Karabük içinde böyle bir birlik var mı derseniz, diyecek bir şey yok. Ama en azından Karabük dışında hemşehrilerimizi bir araya getiren,  iyi-kötü günlerini paylaşan dernekler var.Öyl...
 • Okan Küçük Yorumluyor 17.05.2022

  17 Mayıs 2022 Ekonomi, Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Kardemir Kavşağı Başlıyor. Karabük’te uzunca bir süredir konuşulan önemli vaatlerden biri olan Kardemir Kavşağı projesinde sona gelindi artık. Muhtemelen bu hafta sonuna kadar ya da en geç önümüzdeki hafta içi ilk kazma vurulacak ve çalışma başlayacak.  Bu konu yıllardır gündem de olan bir konu ama artık sonuna gelindi. Karabük’e hayırlı olsun. Tabi konuyla ilgili görüş belirtenler animasyonu döndürülen projeden çok farklı bir projenin hayatiyete geçirileceğini söylüyorlar. Proje biraz  kesilmiş- biçilmiş diyorlar. Olsun , ne d...
 • Okan Küçük Yorumluyor 16.05.2022

  16 Mayıs 2022 Ekonomi, Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

   Yenice’ye Doğalgaz… AK Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Yenice’nin Doğalgaz genişleme alanı projesi kapsamına dahil edilmesinin ve Doğalgaz lisansının onayını EPDK’dan çıkarttıklarını ifade eden açıklamada bulundular. ” Yenice ilçemizi Doğalgaza kavuşturmak, yıllardır hayalini kurduğumuz ve Karabük milletvekilleri olarak her aşamasını yakın takip ettiğimiz en önemli konularımızdan biriydi. Bundan sonraki süreci de KARGAZ şirketi ile birlikte takip ederek inşallah en kısa zamanda ilçemizi hayalini...